Wycieczka: DOM NA SKALE - 1 dzień

Niezwykły dom, niezwykła kolekcja, Królowa amerykańskich rzek

Terminy wyjazdów 2017

Kwiecień   1    Maj   13    Sierpień   12

Plan wycieczki

W miejscowości Spring Green niedaleko Madison w stanie Wisconsin znajduje się niezwykły dom zbudowany w niezwykłym miejscu. Wysoki na 20 metrów skalny komin nad brzegiem wąwozu zainspirował niedoszłego architekta trudnioącego się handlem nieruchomościami Alexa Jordana do wybudowania na szczycie skały oryginalnego domu. Zanim do tego doszło, w życiu Jordana miał miejsce pewien istotny epizod. Nieco wcześniej w tej samej miejscowości wybudował swój dom słynny amerykański architekt, projektant wielu chicagowskich budynków, Frank Lloyd Wright. Jordan odwiedził Wrighta i przedstawił mu z dumą swój projekt budowy Villa Maria w Madison licząc na akceptację i możliwość współpracy z twórcą  słynnej Chicagowskiej Szkoły Architektury. Frank Lloyd Wright sapojrzał na plany Jordana i po chwili stwierdził, że ten może co najwyżej projektować dla niego klatki dla kurczaków i pojemniki do przewożenia sera. Uniesiony tą wypowiedzią Alex Jordan postanowił wybudować na wcześniej upatrzonej skale japoński dom jako parodię zbudowanej na skarpie willi Wrighta „Taliesin”. Swój plan i pomysł przekazał synowi, który poparł zamiary ojca. Alex Jordan jr. Budowa ruszyła w 1945 roku i wkrótce powstała niewielka część mieszkalna i ogród. Początkowo budynek przewidziany był jako miejsce weekendowych wypadów lecz stale rozbudowywany osiągnął rozmiary 14-pokojowego domu. Nietypowy budynek wzbudzał ogromne zainteresowanie wśród okolicznej ludności i przyjezdnych. Godząc się z brakiem spokoju i widząc niesłabnące zainteresowanie, Jordan wprowadził opłatę $ 0,50 za wizytację jego posiadłości a na pobliskim skrzyżowaniu ustawił tablicę informacyjną i kierunkowskaz. Alex Jordan był zapalonym kolekcjonerem róznego typu staroci. Często bywał w muzeach i na wszelkiego rodzaju aukcjach. Posiadał ogromną kolekcję starych przedmiotów a to czego mu brakowało zastępował replikami. Te swoje dziwaczne czasem zbiory postanowił wprowadzić do znanego już powszechnie „Domu na Skale”, który od tej pory stał się znaną w okolicy atrakcją turystyczną. Rozwijając swój ostatni pomysł Jordan powiększał kolekcję wzbogacając ją o nowe, dobierane tematycznie wystawy. Jest tutaj wszystko co wcześniej z róznych przyczyn zaciekawiło kolekcjonera. Pojedyńcze stare przedmioty stoją obok ogromnych zbiorów lalek, antycznych zabawek, broni i wszystkiego co w codziennym życiu używali nasi pradziadkowie. W poszczególnych pomieszczeniach znajduje się szereg ciekawych a czasem wręcz szokujących kolekcji jak np. królewskie skarby czy instrumenty muzyczne ułożone w samogrające orkiestry. W jednej z sal jest nawet ogromna karuzela z wielką ilością rekwizytów. Bardzo ciekawe jest także samo otoczenie budynku zdobione oryginalnymi eksponatami. Realizując pierwotny prześmiewczy projekt parodii willi Wrighta, Jordan nie przypuszczał, że w przyszłości jego „Dom na Skale” będzie odwiedzany rocznie przez 500 tys gości. 

Dzień 1

Wyjazd o godzinie 7 rano spod biura Rek Travel (5825 W. Irving Park Road). Przejazd przez stan Illinois do leżącego na północy stanu Wisconsin. Dojazd do Domu na Skale około godz 10.30. Zwiedzanie wnętrza i przyległego terenu dziwacznego domu – po trochu ciemnego zamczyska zbudowanego na skale kilkadziesiąt metrów nad dnem wąwozu. Od godz. 12.00 przejazd przez malowniczy stan Wisconsin (zatrzymujemy się w widokowych miejscach aby zrobić pamiątkowe zdjęcia) do stanu Iowa na spotkanie z królową amerykańskich rzek Mississippi. Na miejsce przyjeżdżamy około godz. 1.30. W programie dla chętnych rejs statkiem po Mississippi River. Ci co nie popłyną mogą udać się na spacer po deptaku wzdluz rzeki i w miejscowym parku. Park jest miejscem rekreacji i pamięci żołnierzy, weteranów Wojny Wietnamskiej pochodzących z terenów trzech graniczących tutaj ze sobą stanów. Mozna takze obejrzec muzeum rzeki Mississippi lub poszukac szczescia w kasynie. Przejazd do Galeny, kameralnego miasteczka nad Galena River, które swą nazwę zawdzięcza występującym tu pokładom srebra i rud ołowiu. Zwiedzamy historyczne centrum miasta. Tu zjemy kolację i udamy się na zakupy. Wśród pamiątkarskich wyrobów króluje srebro. Powrót do Chicago planowany jest na godz. 10.00 wieczorem

Cena wycieczki $ 75,00

Cena nie obejmuje:

Dodatkowy koszt dla uczestników wycieczki to bilety wstępu oraz koszty wyżywienia.

W cenę wliczono:

W cenę wycieczki wliczone są ; przejazdy autokarem lub minibusem na całej trasie i usługi przewodnika.

Zasady

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamań, kradzieży, zgubienia itp. Nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek 5 Star Travel zastrzega sobie prawo do zmian programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5.000.000 (polisa ubezpieczeniowa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnik może ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych przed i w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze Rek Travel).

Zapoznaj się z warunkami przewozu.