Wycieczka: KALIFORNIA ZIMĄ - 10 dni

Do Kalifornii w zimowej scenerii.

 

 

Plan wycieczki

W tak rozległym kraju jakim są Stany Zjednoczone trudno nie znaleźć miejsc leżących w różnych strefach klimatycznych. Są obszary gdzie lato jest wyjątkowo krótkie ale są także rejony, których mieszkańcy nie wiedzą jak wygląda prawdziwa zima. Wielkie zróżnicowanie z jakim spotykamy się w Ameryce dotyczy również ukształtowania terenu, budowy geologicznej i występującej roślinności. Najdalej wysunięta na południe Floryda to kraina słońca, w której zima jest terminem umownym a przypomina o niej jedynie kalendarz i wzmożony ruch turystyczny. Pogranicze z Kanadą to region na styku lodowca gdzie poza Alaską odnotowuje się najniższe w kraju temperatury a długo zalegający śnieg jest czymś naturalnym. Olbrzymi wpływ na klimat i krajobraz zachodniej części Stanów Zjednoczonych mają Góry Skaliste zwane kręgosłupem Ameryki. Kończy się na nich; sięgająca daleko na wschód rozległa kraina Wielkich Równin. Obszar leżący na zachód od potężnego łańcucha granitowych gór charakteryzuje się krajobrazem zawierającym to wszystko czego można by szukać po całym świecie. Wysokie ośnieżone szczyty i największe depresje, wypalone słońcem pustynie i tropikalne lasy, wulkany, gejzery i głębokie kaniony. Karłowata pustynna roślinność i sekwoje - największe drzewa na świecie. Do tego cudowne wybrzeże największego z oceanów i klimat pozwalający na całoroczną wegetację roślinności. To wszystko spotkać można w Kalifornii i graniczących z nią stanach. Z dogodności jakie niesie wspaniały umiarkowany ciepły klimat korzysta w ogromnej mierze rolnictwo Kalifornii będące jednym z największych bogactw naturalnych „Złotego Stanu”. Już dawno temu niezwykłe zalety zachodniego wybrzeża docenili Indianie a później pierwsi biali osadnicy. Nad Pacyfikiem powstały wspaniałe miasta, w tym te największe, Los Angeles, San Francisco i San Diego. Rzadko spotykane gdzie indziej krajobrazy wzbogacone niezwykłą przyrodą i cudami natury objęto ochroną na terenach wielu parków narodowych w tym najsłynniejszego, Yosemite leżącego w najpiękniejszej górskiej polodowcowej dolinie świata. To tylko niektóre walory stawiające Kalifornię w czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Stanów Zjednoczonych. Nasza wycieczka do Kalifornii w okresie zimowym różni się nieco od standardowej wyprawy w pozostałej części sezonu. Leżące w górskich rejonach i niedostępne w zimie niektóre parki, w tym programie zastąpione zostały innymi, ukazującymi w równym stopniu piękno zachodnich obszarów Ameryki. Trasa wycieczki, której głównym celem jest Kalifornia prowadzi dodatkowo przez inne stany. Poznamy dzięki temu cudowne krajobrazy Nowego Meksyku i Texasu co tylko wzbogaca i dodaje uroku dalekiej drodze do Kalifornii. 

Dzień 1

Wyjazd o godzinie 8.00 wieczorem sprzed biura Rek Travel (5825 W. Irving Park Road). Nocny przejazd przez stany Illinois, Iowa, Nebraska i Colorado. Kontynuujemy podróż przez całą noc z przerwami na posiłki i napoje. Po przebyciu rozległych prerii pokrywających Wielkie Równiny, przed południem staniemy u podnóża Rocky Mountains.  

Dzień 2

Dalsza droga na zachód wiedzie przez Góry Skaliste odcinkiem słynnej autostrady I-70, jednej z najdroższych i najtrudniejszych do zbudowania autostrad USA. Przejazd przez Park Krajobrazowy Arapaho oraz dojazd do źródeł Idaho Springs. Po drodze zatrzymamy sie w punktach widokowych jakich wiele na naszej trasie przez Rocky Mountains. Wjedziemy na wysokość 3400 m. npm i przejedziemy przez najwyżej na świecie zbudowane tunele drogowe – Eisenhower Memorial Tunnels. Jadąc dalej przełomem rzeki Kolorado przejeżdżamy przez malowniczy Glenwood Canyon. Przejazd do Dead Horse Point State Park do punktu widokowego znajdującego się na skraju Canyonlands - parku obejmującego najdziksze i najmniej rozpoznane tereny w USA. Wjeżdżamy do parku gdzie podziwiać będziemy zlewisko rzek - Green River i Colorado ( Red ) River. Miejsce skąd oglądać będziemy panoramę parku zwane jest "Island in the Sky". To naprawdę podniebna wyspa, rozciaga się stamtąd panorama na setki kilometrów ( zdaje się jakby po krańce świata ). Pozostałe części parku to: Labirynt i Iglice ( Needles and The Maze ). Te nazwy wskazują wyraźnie na niezwykły kształt tych obszarów i jednocześnie podkreślają różnorodność tego zakątka. W tym dniu czeka nas jeszcze spektakularna podróż przez Płaskowyż Kolorado do miejsca zakwaterownia. Według wierzeń Pajutów, przed Indianami na terenie Bryce Canyon zamieszkiwali "legendarni ludzie", określani przez Indian jako to-when-an-ung-wa. Było ich wielu i przyjmowali rozmaite formy - ptaków, jaszczurek i innych zwierząt. Nie byli ludźmi, jednak posiadali specjalną moc, która pozwalała im wyglądać jak ludzie. Z niewiadomych powodów, być może dlatego, że walczyli między sobą lub że coś ukradli, legendarni ludzie byli źli. Z tego powodu bóg-kot pozamieniał ich wszystkich w skały. Niektóre postacie stoją w rzędach, inne siedzą, jeszcze inne obejmują się nawzajem. Ich twarze pomalowane są na czerwono, skąd bierze się nazwa angka-ku-wass-a-wits, którą Pajutowie nazywają kanion,a która oznacza "twarze pomalowane na czerwono". Zachód słońca i następny ranek spędzimy na wedrówkach wśród niesamowitej scenerii Kanionu Bryce. Nocleg nad wąwozem.

Dzień 3

Wyjazd na zwiedzanie Parku Narodowego Great Basin. Park Wielkij Kotliny powstał z połączenia Lehman Caves i Weeler Peak Scenic Area. Park ten to przekrój charakterystycznych dla pustyń Nevady różnorodnych form krajobrazowych, od skalistej pustyni, stromych górskich szczytów i wysokogórskich łąk do wapiennych jaskiń. Przejazd na nocleg do hotelu - kasyna gry w miejscowości Lake Tahoe w stanie Nevada. Trasa wiedzie poprzez skoncentrowane na tym terenie parki stanowe Beaver Dam, Cathedral Gorge, Kershaw-Ryan i Spring Valeey.

Dzień 4

Przejazd ze stanu Nevada do Kalifornii. Początkowa  część drogi prowadzi przez odludne pustynne tereny poprzecinane pojedyńczymi pasmami niewysokich gór. To typowy obraz Nevady gdzie trudno dostrzec linię horyzontu. W czasie dalszej podróży pokonamy kolejny po Górach Skalistych potężny łańcuch górski Sierra Nevada. Sierra Nevada stanowi barierę klimatyczną, skłon wschodni jest znacznie suchszy od zachodniego. Na wysokościach ok. 3000 m obserwuje się charakterystyczne zjawisko atmosferyczne nazywane arbuzowym śniegiem. Spośród złóż mineralnych występuje złoto ( tu właśnie miała miejsce słynna gorączka złota w 1849 roku ) i wolfram. Północną część pasma przecinają 3 linie kolejowe i kilka dróg samochodowych. Punkty widokowe tych gór, m.in. w okolicy Squaw Valley i Lake Tahoe.  Dojazd do San Francisco i wieczorna panorama miasta z wyspy Treasure Island. Pierwszy raz zobaczymy w perspektywie Golden Gate Bridge i wyspę Alcatraz. Przejażdżka otwartym tramwajem linowym po stromych uliczkach miasta. W czasie jazdy sam motorniczy zachęca do stania na zewnętrznych stopniach tramwaju. Przejedziemy przez słynne mosty San Francisco, Golden Gate Bridge i Bay Bridge. Spacer po najbardziej stromej i krętej ulicy świata Lombard Street oraz wizyta w Chińskiej Dzielnicy.  Przejazd przez miasto i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny w San Francisco.

Dzień 5

Zwiedzanie San Francisco rozpoczynamy od wizyty na przystani „Fisherman’s Warf”. W programie rejs statkiem po zatoce w kierunku otwartego oceanu. Wspaniały widok od dołu mostu Golden Gate. Opłynięcie w najbliższej odległości wyspy Alcatraz z ruinami nieczynnego już słynnego federalnego więzienia . Wyjazd z San Francisco do Monterey. Przejazd słynną drogą widokową nr 1 odcinkiem zwanym „17 mile drive” wzdłuż wybrzeża oceanu. Podziwianie zachodu słońca nad Pacyfikiem. Przyjazd do hotelu położonego w pobliżu lub w parku Yosemite National Park.Po zakwaterowaniu czas wolny.

Dzień 6

Od rana wjeżdżamy do najpiękniejszej, górskiej polodowcowej doliny świata, Parku Narodowego Yosemite. Dolina Yosemite była od wieków domem Indian Miwok i Pajutów, którzy żyli tam w spokoju do chwili wybuchu goraczki złota w Kalifornii. W wyniku działania lodu, który pozostawił w nienaruszonym kształcie ich najtwardsze partie, powstały: Cathedral Rocks, El Capitan ( 1095 m ) i Half Dome. Uformowanie wiszących dolin przyczyniło się do powstania wielu wodospadów. Obejrzymy te cudowne krajobrazy, a także najwyższe na kontynencie wodospady Yosemite Falls oraz gigantyczne El Capitan i Half Dome. Udamy się na krótką pieszą wędrówkę pod jeden z wodospadów. Czeka nas także spacer po gaju sekwojowym. Na południu parku znajduje się Mariposa Grove słynący z mamutowców olbrzymich, zwanych potocznie sekwojami ( w zimie czasem zamknięty z powodu śniegu ). Najsłynniejszy okaz sekwoi w Yosemite to "Grizlly Gigant". Przejazd do Los Angeles. Zwiedzanie drugiego co do wielkości amerykańskiego miasta zaczniemy od Hollywood. Spacer po Alei Gwiazd, nieopodal Chinese Theatre, gdzie znajdują się odciski dłoni i stóp zdobywców filmowych Oskarów. Wizyta w Kodak Theatre, miejscu rozdawania nagród Akademii Filmowej, skąd rozciąga się widok na wzgórze z napisem Hollywood. Zwiedzanie centrum miasta z historycznym fragmentem Olvera Street, gdzie założone zostało Los Angeles. Nocleg. 

Dzień 7

Rano zobaczymy Music Center, w którym rozdawano niegdyś Oskary. Przejazd do uznanej za jedną z najbogatszych dzielnic Beverly Hills. Spacer po Rodeo Dr., miejscu, gdzie zlokalizowano najlepsze sklepy odwiedzane przez gwiazdy filmowe. Wieczór na promenadzie Third Street Promenade w Santa Monica. Spacer po atrakcyjnej okolicy tego znanego kurortu pośród palm i cyprysów w scenerii Pallisades Park.

Przyjazd do centrum Las Vegas. Światowa stolica hazardu. Miasto o nieprawdopodobnej 150 – letniej historii zbudowane wbrew wszelkim zasadom w centrum kamiennej pustyni. Około 30 mln. turystów z całego świata przyjeżdża rocznie do Las Vegas przyciągającego mirażami świateł i wspaniałą rozrywką. Bogactwo ofert różnorodnych pokazów, występów i dekoracji. Miasto pokusa, w którym wszystko nastawione jest na pozostawienie przez gości największej ilości pieniędzy. Największe pod względem ilości pokoi hotele świata ulokowane wzdłuż ulicy Las Vegas Strip, będącej najbardziej rozświetlonym hotelowym królestwem. Spacer po głównej ulicy miasta i zwiedzanie najefektowniejszych kasyn. Oglądanie pokazów w organizacji których prześcigają się wielkie hotele-kasyna. Przyjazd do hotelu późno wieczorem. Dla wytrwałych, w czasie wolnym „próba szczęścia” w kasynach. 

Dzień 8

Wyjazd z Las Vegas w kierunku Arizony i Grand Canyon. Po drodze słynna zapora na rzece Colorado, Hoover Dam i sztuczne jezioro Mead. Oglądanie kanionu z głównego punktu widokowego na południowej krawędzi. Nazywany często „ósmym cudem świata” kanion ma 350 km długości, około 29 km szerokości a jego średnia głębokość wynosi 1600 metrów. Dla odważnych dodatkowo 30 minutowy przelot helikopterem nad kanionem (około $ 120). Fantastyczne i niezapomniane wrażenia z lotu pośród odnóg i szczelin największego kanionu świata. Wyjeżdżamy z parku wschodnią bramą. Po drodze postoje w wybranych punktach widokowych. Dalszy przejazd wśród malowniczych krajobrazów Arizony. Wjedziemy na tereny Indian Hopi, Hualapai i największego w Stanach Zjednoczonych indiańskiego rezerwatu zamieszkałego przez Indian Navajo. Dojazd na nocleg do miejscowości Hollbrook w Arizonie leżącej w sąsiedztwie terenów Indian Apache.

Dzień 9

Wyjazd z hotelu wcześnie rano. Przejazd do parków Malowana Pustynia i Skamieniały Las. Spacer wśród skamieniałych pni prehistorycznego lasu, zmieninych przez naturę w twardą skałę złożoną z kolorowych półszlachetnych kamieni. Przejazd przez Park Stanowy Red Rock wokół terenów Indian Zuni. Zwiedzanie Pueblo Laguna – jednego z dwóch znajdujących się w sąsiedztwie indiańskich rezerwatów. W dalszej drodze zatrzymamy się w historycznym centrum Albuquerque, starego miasta nad Rio Grande zbudowanego w stylu adobe. Przejazd do Amarillo w stanie Texas a tam przerwa na wspaniały obiad w „stolicy steaka”. Są tam restauracje serwujące ogromne steaki i to za darmo. Jedyny warunek to zjedzenie całej porcji w ciągu godziny. Dojazd na nocleg do Oklahoma City.

Dzień 10

Powrotna podróż do Chicago w ostatnim dniu trwa kilkanaście godzin. Przejeżdżamy przez wielkie równiny i prerie dawnego Dzikiego Zachodu. Droga prowadzi przez stany Oklahoma, Missouri i Illinois. Na trasie Tulsa, naftowa stolica USA a także krótka przerwa na zwiedzanie grot zwanych Meramec.Według legend mógł znać je Mark Twain i tam umieścił część akcji swych opowieści. Dalej przejeżdżamy przez wielkie równiny i prerie dawnego Dzikiego Zachodu. Po drodze zatrzymujemy się na krótkie przerwy na posiłki i napoje. Kolejny postój w   St Louis, gdzie nad Mississippi River postawiono Gateway Arch, najwyższy pomnik w Stanach Zjednoczonych nazwany Bramą na Zachod na znak pamięci rozpoznawczej wyprawy na Dziki Zachód dowodzonej przez Louisa i Clarka. Przejeżdżamy przez stolicę Illinois Springfield. Powrót do Chicago późno w nocy.

Cena wycieczki $ 1395,00

Cena nie obejmuje:

Dodatkowy koszt dla uczestników wycieczki to bilety wstępu oraz koszty wyżywienia. Istnieje możliwość zarezerwowania za dodatkową opłatą pokoju jednoosobowego.

W cenę wliczono:

W cenę wycieczki wliczone są ; noclegi w motelach i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, przejazdy autokarem lub minibusem na całej trasie i usługi przewodnika. W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie.

Zasady

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamań, kradzieży, zgubienia itp. Nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek 5 Star Travel zastrzega sobie prawo do zmian programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5.000.000 (polisa ubezpieczeniowa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnik może ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych przed i w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze Rek Travel).

Zapoznaj się z warunkami przewozu.