Wycieczka:

Plan wycieczki

Dzień 1

Dolot lub dojazd do stolicy Kolorado Denver. Pasażerów przylatujących na lotnisko w Denver autobus hotelowy dowozi do miejsca zakwaterowania. Nocleg oczywiście w Denver, legendarnym "mieście jednej mili"

Dzień 2

- Rocky Mountains

- Safarii "jeepami"

- Green River i Colorado ( Red ) River

- Panorama parku "Island in the Sky"

- Labirynty i Iglice ( Needles and the Maze )

Dead Horse Point

Podróż przez Rocky Mountains do miejsca zakwaterowania. Jak wiadomo, Góry Skalsite zwane są często kręgosłupem Ameryki. Rozciągają się na dystansie 5 tysięcy kilmetrów. Od mroźnych Alaska Range na północy do południowych Sierra Madre w Meksyku. W drodze tzw. "wiszącą autostradą", wzdłuż brzegów Colorado River, napotkamy ich bodaj najpiękniejsze zakątki. To jak się wydaje jednocześnie ich kulminacja. Safari to sport dla odważnych. Korzystając z tej atrakcji pojedziemy terenowymi samochodami drogą wzdłuż Colorado River. Docieramy w ten sposób do najbardziej dzikiej okolicy Canyonlands. Wycieczka "jeepami" pozwoli zajrzeć w głąb tajemnic tego uroczego zakątka. To tu właśnie, walcząc o życie, wspinacz, trochę "awanturnik", uwięziony w skałach musiał amputować sobie rękę. Obszar ten i dziś należy do najdzikszych i najmniej rozpoznawanych w USA. Park Narodowy jaki tu założono podzielono na trzy części ( właściwie dokonała tego natura a dokładniej dwie rzeki łącząc tu swe nurty ). Po południu wjeżdżamy do parku, gdzie podziwiać będziemy zlewisko tych rzek - Green river i Colorado ( Red ) River. Miejsce, skąd oglądać będziemy panoramę parku zwane jest "Island in the Sky". To naprawdę podniebna wyspa, rozciąga się stamtąd panorama na setki kilometrów ( zdaje się jakby po krańce świata ). Pozostałe części parku to: Labirynt i Iglice ( Needles and the Maze ). Te nazwy wskazują wyraźnie na niezwykłą rzeźbę tych obszarów i jednocześnie podkreślają różnorodność tego zakątka. W tym dniu czeka nas jeszcze spektakularny Dead Horse Point.

Dzień 3

- Park Narodowoy Arches

- Delicate Arch

- Landscape Arch

- North and South Window

Dzień dzisiejszy to przejazd wyjątkową piękną trasą, charakteryzującą się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazu. Z jednej strony iglaste lasy ( dominuje daglezja i choina kanadyjska ), z drugiej strony skaliste postacie i samotne skały. Naprzemian - zielone pastwiska z zagubionymi sennymi osadami i przepaściste wąwozy z bystro toczącymi swe mętne wody rzekami ( Green River ). Taki jest przejazd do Parku Narodowego Arches. Zwiedzanie parku, w którym naliczono ogromną ilość łuków, mostów i okien to nowe wyzwanie tej wycieczki. Wszystkie wyrzeźbiła Matka Natura w kolorowym piaskowcu - Entrada i Navajo. Luki skalne pozostają jednak chyba największą atrakcją tego miejsca. Najdłuższy z nich ma 89 m, choć gołym okiem widać, że jego dni są policzone, to wciąż trwa. Czekają nas dzisiejszego dnia liczne wędrówki do najciekawszych miejsc parku, min. Delicate Arch, Landscape Arch i North and South Window. W dalszej drodze obejrzymy liczne formacje geologiczne z nakładająych się na siebie popękanych płyt Płaskowyżu Kolorado. Powstały w ten sposób gigantyczne schody zwane Grand Staircase Escalante. Na najwyższym z tych stopni powstał Bryce Canyon. Zachód słońca zastanie nas właśnie nad tym bajecznie kolorowym kanionem. Bryce Canyon National Park jest drugim parkiem, do którego dojedziemy tego dnia. 

 

Dzień 4

- Utah

- Park Zion Canyon

- Droga Zion Canyon Scenic Drive

- Bryce Canyon National Park

Mówi się, że stan Utah powinien być jednym wielkim parkiem narodowym. Według wierzeń Pajutów, przed Indianami na terenie Bryce Canyon zamieszkiwali "legendarni ludzie", określani przez Indian jako to-when-an-ung-wa. Było ich wielu i przyjmowali rozmaite formy - ptaków, jaszczurek i innych zwierząt. Nie byli ludźmi, jednak posiadali specjalną moc, która pozwalała im wyglądać jak ludzie. Z niewiadomych powodów, być może dlatego, że walczyli między sobą lub że coś ukradli, legendarni ludzie byli źli. Z tego powodu bóg-kojot pozamieniał ich wszystkich w skały. Niektóre postacie stoją w rzędach, inne siedzą, jeszcze inne obejmują się nawzajem. Ich twarze pomalowane są na czerwono, skąd bierze się nazwa angka-ku-wass-a-wits, którą Pajutowie nazywają kanion, a która oznacza "twarze pomalowane na czerwono". Wschód słońca i ranek spędzimy na wędrówkach wśród niesamowitej scenerii Kanionu Bryce. Odbędziemy piesza wędrówka z przewodnikiem na dno jego wąwozów. Drugi park w tym dniu to Zion National Park. Największą atrakcją tego parku jest Zion Canyon. Park położony jest 336 km na północy od Las Vegas. Przez park wiedzie droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podziwiać piękno kanionu. Ten cudowny zakątek kojarzył się pierwszym osadnikom w Utah, Mormonom, z biblijnym Syjonem i stąd nazwa Zion. Czy to miejsce na to zasługuje ocenimy sami ale turystyczni koneserzy często nazywają malowniczy wąwóz Małym Wielkim Kanionem. Wyjeżdżamy z Zion i udajemy się w drogę do Las Vegas.Przejazd przez góry Muddy Mts oraz gorącą Pustynię Mojave, gdzie jak oaza wyrosło jedyne w swoim rodzaju królestwo hazardu, niepowtarzalne Las Vegas. Po drodze miasteczko poszukiwaczy srebra St. George. Spacer po głównej ulicy Las Vegas Blvd i zwiedzanie najefektywniejszych kasyn. Oglądanie pokazów, w organizacji których prześcigują się wielkie hotele - kasyna. Nocleg w kasynie gry.

 

Dzień 5

- Park Narodowy Wielkiego Kanionu ( Grand Canyon National Park )

- Lasy pustynnych Joshua Tree

- Rezerwat Indian Hualapi

- Lot helikopterem nad kanionem dla chętnych lub dwu-dniowe zejście do rzeki Kolorado w kanionie 

Dojazd do jednej z największych atrakcji Ameryki, Wielkiego Kanionu Rzeki Kolorado. Park Narodowy Wielkiego Kanionu ( Grand Canyon National Park ) - położony jest w powiatach Coconino i Mohave w północnej części stanu Arizona. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych USA. Całkowita powierzchnia parku wynosi 4 926,66 km kwadratowych ( 1 902 mil kwadratowych ). Swoim terenem obejmuje Wielki Kanion Kolorado - przełom rzeki Kolorado, uważany za jeden z naturalnych cudów świata. W drodze do parku obejrzymy pustynie i lasy pustynnych Joshua Tree. Dzień spędzimy w jednym z najpiękniejszych miejsc świata. Zobaczymy min. punkty widokowe Bright Angel i Desert View. Zwięczenie dnia to dla chętnych lot helikopterem nad kanionem a dla innych jeszcze większa atrakcja - bo zejście do schroniska na dnie kanionu Phanton Ranch i tam nocleg. Pozostali na krawędzi obejrzą kolejne punkty widokowe tzw. West Rim. Nocleg w parku.

Dzień 6

- Wyjście z Grand Canyon

- Rezerwat Indian Navajo

- Antelope Canyon

Zejście na do Wielkiego Kanionu to nie lada wyczyn, teraz przed śmiałkami kolejne - większe wyzwanie; jeszcze przed świtem zaczynamy wyjście kilkunasto-kilometrową ścieżką na krawędź urwiska w okolicy Bright Angel. Pozostali uczestnicy wycieczki przywitają świt na krawędzi wąwozu w okolicy Mather Point. Około południa przejazd przez tereny największego rezerwatu indiańskiego w USA, rezerwatu Indian Navajo. Miejscem świętym dla Indian Navajo jest Antelope Canyon, jest to miejsce niezwykłe, choć bardzo łatwo go ominąć. Pozostaje zagubione wśród scenerii niczym niewyróżniających się skał i piaszczystych wydm. Nazywany także Kanionem Korkociągu ( Corkscrew Canyon ) - kanion szczelinowy. Godzinna wycieczka z Indiańskimi przewodnikami. Nocleg w Page.

Dzień 7

- Spływ po rzece Kolorado ( pół lub pełny dzień )

- Horseshoe Band

- Lake Powell

- Rainbow Bridge

Dzień zaczynamy tym razem od tej dzikszej, mnie uczęszczanej - północnej strony GC. Wschód słońca nad niezwykłym miejscem w punkcie zwanym "Horseshoe Band" i spływ w Wielkim Kanionie ( planujemy dla chętnych 4,5 godzinną wyprawę pontonami ). Po południu rejs po jeziorze Powella w okolice Rainbow Bridge. W pozostałej części dnia wyjazd do westernowej doliny Monument Valley. Monument Valley ( w języku Navaho Dolina Skał ) - dolina położona na granicy stanów. Cały dzień poruszamy się w najbardziej widokowych rejonach pogranicza Arizony, Utah i Kolorado. Stany te razem z Nowym Meksykiem tworzą tzw. Wielkie Koło, jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Stanów Zjednoczonych. Pod koniec wycieczka - safari z Indianami Navajo po bezdrożach doliny. Wieczór przy ognisku. Nocleg w indiańskim motelu na terenie rezerwatu Anasazi.

Dzień 8

- Mesa Verde

- Great Sand Dunes 

Dzień dzisiejszy to przejazd piękną trasą, charakteryzującą się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazu. Z jednej strony iglaste lasy ( dominuje daglezja i choina kanadyjska ), z drugiej strony skaliste postacie i samotne skały ( Mexican Hat ). Naprzemian - zielone pastwiska z zagubionymi sennymi osadami i przepaściste wąwozy z bystro toczącymi swe mętne nutry rzekami ( San Juan River ). Taki jest przejazd do Mesa Verde. Mesa Verde ( hiszp. zielony stół ) to nazwa nadana temu płaskowyżowi przez Hiszpanów w XVIII wieku. Główną atrakcją tego parku narodowego są prekolumbijskie osiedla mieszkalne typu puebo, zbudowane w ścianie kanionu przez Indian Anasazi. Ocenia się, że osiedla powstały w okresie między VI a XIV wiekiekm naszej ery. Poszczególne budynki są ułożone tarasowo a między nimi znajdują się owalne kivy, budynki o znaczeniu religijnym. W bezpośredniej bliskości znajdują się także miejsca służące do gromadzenia wody oraz dawne pola uprawne. W XIV wieku mieszkańcy z przyczyn nie do końca wyjaśnionych ( być może klęska klimatyczna lub wyjałowienie gleby ), opuścili tę okolicę. Park ten położony w południowej części stanu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Został utworzony w 2004 roku na powierzchni 343 km kwadratowych. Na jego terenie znajdują się najwyższe wydmy a Ameryce Północnej. Jego atuty to niebywałe krajobrazy min.: Zapata Falls, Sandhill Cranes, Medano Creek i oczywiście w perspektywie "boskie" nie tylko z nazwy Sangre de Cristo Mtn. Zaletą tego zakątka pozostaje też niezwykle bogata fauna. Na terenie parku występują min.: bizon, baribal, puma, antylopa widłoroga, rosomak, świstak, bielik amerykański, orzeł przedni, sokół wędrowny i kojot. Wieczorem ognisko i pieczenie kiełbasek. Nocleg w Salida.  

Dzień 9

- Park Gór Skalistych

- Rzeka Kolorado

- Denver

Park Narodowy Gór Skalistych jest pełen pięknych krajobrazów, dzikich zwierząt i różnych klimatów i środowisk. Tu znajdują się lasy iglaste jak i tundra wysokogórska. Położony na północny zachód od Denver, w Górach Skalistych, wydaje się jednocześnie ich kulminajcą. Park włącza w swój obszar część działku kontynentalnego i górne dopływy rzeki Kolorado. Przez park przechodzą trzy drogi, najważniejszy US Highway 34, zwany też Trail Ridge Road ( Droga Górskiego Grzbietu ) - od nazwy grzbietu górskiego, przez który prowadziła jedna z sezonowych ścieżek używanych przez Indian Ute. Jest najwyższą nieprzerwaną dogą w całych Stanach Zjednoczonych, sięgając w niektórych miejscach wysokości 3 713 m n.p.m. i ona z punktami widokowymi ( np. schronisko Aspen ) stanowić będzie główną atrakcję dnia. Nocleg w Denver

Dzień 10

Ostatni dzień wycieczki, przygotowanie do wyjazdu lub wylotu. W przypadku odlotu autobus hotelowy o określonej godzinie odwozi pasażerów na lotnisko. 

Cena wycieczki

Cena nie obejmuje:

Dodatkowy koszt dla uczestników wycieczki to bilety wstępu i koszty wyżywienia oraz bilet lotniczy dla osób, które wybierają opcję z dolotem do Denver. Istnieje możliwość zarezerwowania za dodatkową opłatą pokoju jednoosobowego.

W cenę wliczono:

W cenę wycieczki wliczone są ; nocleg w motelu lub hotelu klasy turystycznej w pokoju dwuosobowym, przejazdy autokarem lub minibusem na całej trasie i usługi przewodnika. W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie.

Zasady

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamań, kradzieży, zgubienia itp. Nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek 5 Star Travel zastrzega sobie prawo do zmian programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5.000.000 (polisa ubezpieczeniowa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnik może ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych przed i w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze Rek Travel).

Zapoznaj się z warunkami przewozu.